Така дісталась вже нам робота, є в ній і радість, є й турбота, є вічний пошук, безсонні ночі, та гріють душу дитячі очі.

З досвіду роботи. Розробки уроків

Математика 1 клас
Тема: Число і цифра 8. Поняття «восьмий». Склад числа 8. Додавання за допомогою
            числового променя. Написання цифри 8.
Мета: ознайомити учнів з утворенням числа 8 і цифрою 8, поняттям «восьмий», складом
            числа 8; розвязувати приклади на додавання і віднімання за допомогою числового
            променя, розвивати мислення учнів, виховувати старанність.
Обладнання: демонстраційний матеріал (таблиця, цифрова каса, предметні малюнки, набір
           геометричних фігур), «віяла».
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
              Пролунав і стих дзвінок.
              Починається урок.
              Всі за парти тихо всілись
              І на мене подивились.
-          Подаруйте, діти, мені свої гарні, милі, світлі усмішки – і починаємо урок.
(Перевіряю наявність на партах у дітей необхідного приладдя).

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
2.1. Весела лічба
(Відповіді діти показують цифрою з «віяла»)
У садок до годівниці
прилетіли 3 синиці,
а потім ще 4 птиці.
Скільки птиць на годівниці?
                  До сірої чаплі на урок
                  прилетіло 7 сорок.
                  З них лише 3 сороки
                  приготували уроки.
                  Скільки ледарів-сорок
                  прилетіло на урок?
Киця Мурка на всі ніжки
Взула шовкові панчішки.
Та одна десь загубилась.
Скільки в киці залишилось?

2.2. Усна лічба
А) Гра «Хто швидше?»
- Назвіть пропущені числа
3

5

7
     
4

6



5

7
4



8

Б) Фронтальне опитування
- Назвіть числа від 1 до 8, від 7 до 1.
- Як отримали число 7 із 6?
- Як можна розкласти 6 яблук на 2 тарілки?
- Скільки сторін у чотирикутнику? Трикутнику?
В) Гра «Ланцюжок»
2
1
1
2
1
                                                                       
1
 


     +              +              +                +              +                   =

 (За допомогою числового променя)
Г) Гра «Мовчанка»

2 ++
4
3
+4
1
 






                             
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом
3.1. Вступне слово вчителя
- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим числом і цифрою. У що це за число – спробуйте відгадати.
Ти зі мною не знайомий?
Я живу на дні морському.
Голова і вісім ніг,
От і весь я - … (восьминіг)
-          Яке число прозвучало у загадці?
-          Отже, сьогодні на уроці вивчатимемо число і цифру 8.

Фізкультхвилинка
Сірий котик міцно спав,
Навіть пісню не співав.
Та нарешті він проснувся
І довкола озирнувся.
Став смачненько потягатись
Та чистенько умиватись.
Порозчісував він вуса
Довгі-довгі, русі-русі.
Зуби й кігті нагострив
Й до комірчини побрів.
Буде мишку полювати
І добро оберігати.
Й ми, як котик, відпочили,
Щоб зміцніли наші сили.

3.2. Робота з лічильним матеріалом.
Вірш читає вчитель
             Сім птиць зліпив Семенко
             І одну – мала Оленка.
             Друзі, ви б не полічили,
             Скільки діти птиць зробили?
-          Скільки пташок зліпив Семенко? Викладіть стільки трикутників.
-          Скільки пташок зробила Оленка? (Беремо 1 трикутник)
-          До семи трикутників додаємо ще 1 трикутник. Скільки стало трикутників? Перерахуйте.
-          Як утворилося чмсло 8?
3.3. Робота за підручникос (с.36)
Завдання 1.
-          Скільки звірят зустрів собака? Порахуймо їх. (7)
-          Скільки їх стало з собакою? (8)
-          Як же їх стільки стало? (До 7 додали 1)
-          Отже, щоб одержати число 8, потрібно до 7 додати 1.
Число 8, як і всі інші, має свій знак, позначається цифрою 8, «вісімкою» (демонстрація цифри)
-          Який собака за порядком? (Восьмий)
Завдання 2.
-          Скільки полуничок у кожному кружечку?
-          На які два числа можна розкласти число 8.
Завдання 3.
Полічіть за допомогою числового променя.
-          Від якого числа летіло сонечко? На якому числі сіло спочатку? Потім? Складіть приклад. Яка відповідь?
-          Розгляньте другий числовий промінь. Прочитайте приклад під ним. Від якого числа слід летіти сонечку? На якому числі сісти спочатку? Потім? Яка буде відповідь?
Завдання 4.
-          Розгляньте числовий потяг. Яка цифра сіла у вагон, наступний за 7?
-          Назвіть «сусідів» числа 5,6,7.

3.4. Ознайомлення з рукописною цифрою 8.
             Пальчикова гімнастика
А) Пояснення вчителя
Цифра 8 складається з верхнього і нижнього малих овалів. Верхній овал трохи менший за нижній. Починають писати її трохи нижче і правіше за середину верхньої сторони. Ведуть лінію праворуч угору, заокруглюють в правому верхньому кутку клітинки, потім – справа наліво до середини нижньої сторони клітинки, заокруглюють і піднімають вгору до початкової точки.
-          Письмо в повітрі під рахунок «раз –і, два – і»

3.5. Робота в зошитах з друкованою основою
Завдання 1.
-          Як утворилося число 8?
Завдання 2.
-          Що обєднує ці предмети? Обвести зайвий предмет.
Завдання 3.
-          Порівняйте числа (з коментуванням, колективно)
Завдання 4.
Фарбування намистинок: кожна восьма – червона, наступна – синя, попередня – зелена, решта – жовті. Яких намистинок порівну?
Завдання 5.
Складання і розвязування прикладів за малюнками монет

IV. Цікава математика
Ти скажи нам, восьминіг,
Чому маєш стільки ніг?
Восьминіг відповідає,
Що він зайвих ніг не має.
Дві ноги завжди працюють –
На морських істот полюють.
Дві – щоб діток колисати,
Своєчасно класти спати.
Третя пара – щоби прати,
А четверта – прибирати.
-          І хоча я восьминіг,
Іноді не чую ніг.
Дуже часто так буває –
Вісім ніг не вистачає.
                           К. Чурюмов


Якщо два бублики-нулі
Покласти поруч на столі,
То скільки буде, відгадай-но?
-          Що там гадати, два, звичайно.
-          Ти, дорогенький, помилився.
Не два, а значно більше – вісім.
                                        І. Січовик

V. Підсумок уроку.
- Ми рахували?
- Ми писали?

- Яку цифру і число вивчали?




Урок з навчання грамоти (читання)
Тема: Звук [м], позначення його буквою «ем». Читання складів із вивченими буквами.
           Звуковий аналіз слів. Словниково-логічні вправи.
Мета: ознайомити учнів із буквою Мм, її звуковим значенням, артикуляцією;
           удосконалювати навички звуко-буквенного та звуко-складового аналізу слів;
           формувати вміння читати прямі склади з буквою Мм та вивченими голосними;
            розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, звязне мовлення учнів, виховувати
            любов до найріднішої людини – мами.
Обладнання: «каса» букв, картки з друкованими великою і малою буквами, картки зі
           словами, складова таблиця, предметні малюнки, презентація «Буква Мм»
Хід уроку
І. Організаційний момент
            Всі почули ви дзвінок?
            Він покликав на урок.
            Кожен з вас вже постарався
            До уроку приготувався,  
            Тож девіз тепер згадаємо,
            І урок вже починаємо.
Учні повторюють за вчителем девіз, написаний на ромашках.
Правильно читаємо, чітко відповідаємо, мовлення своє розвиваємо.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу
2.1. Мовленнєва розминка
- Щоб гарно читати, треба зробити вправи для язичка
                  Чистомовка
-ила-ила-ила- мама наша мила,
-іти-іти-іти – любі мамі діти.
-аму-аму-аму- любимо ми маму,
-ами-ами-ами- всі квіти для мами.

                  Скоромовка
Мама мила Мілу милом.

2.2. Актуалізація опорних знань
А) Гра «Добери пару»
На магнітній дошці – ромашки зі словами «мама, син, дочка»
-Вам, дітки, потрібно до кожного слова підібрати відповідну схему (схеми на смужках)
 -о
  -о 
- - о
          
-О-

б) Гра «Телеграф»
-   Я називаю слова, а ви передаєте їх по телеграфу в інше місце. Скільки у слові складів, стільки разів треба стукнути ручкою по парті
- Квіти, мама, ромашка, букет, дорогенька               

                     Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже так втомився
І наліво похилився?
Треба дружно всім вставати,
Фізкультпаузу почати.
Буратіно потягнувся,
Раз нагнувся, два нагнувся.
Руки в сторони розвів –
Мабуть, ключик загубив.
А щоб ключик відшукати,
Треба нам навшпиньки стати.
Покрутитись, повертітись,
На хвилинку зупинитись.
Пострибати, пострибати,
Раз – присісти, другий встати.
Всі за парти посідали,
Вчитись знову ми почали.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
- Сьогодні ми з вами ознайомимося з новою літерою. З якою саме, ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.
                    Ні, вам, друзі, не  здалося –
                    Голубе моє волосся.
                    Я артистка знаменита,
                    Провела на дачі літо.
                    Поміж трав і квітосок,
                    Жаб, метеликів, пташок.
                    Друзів просить на гостину
                    Мила й чарівна … (Мальвіна)
- Який перший звук у слові Мальвіна? ([м])

IV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Артикуляція звука [м]
- Коли ми вимовляємо звук [м], губи міцно стулені, а потім різко розкриваються, повітря проходить через рот і ніс. Вимовте за мною звук.
- Який він за звучанням? Чому?
Характеристика звука.
4.2. Гра «Впіймай цей самий звук»
- Якщо ви почуєте у слові звук [м], плескайте в долоні.
Мило, ромашка, братик, зима, мама, рука, місяць, стіл.
4.3. Добирання учнями слів із звуком [м] у різних позиціях.
4.4. Синтетичні вправи із звуком [м]
- Утворіть злиття звука м зі звуками [а], [о], [у], [и], [і], [е].
4.5. Анатіличні ваправи
- Назвіть звуки, які чуєте і вимовляєте у таких злиттях: ма, мо, му, ме, ми, мі.
4.6. Ознайомлення з буквою.
- Звук [м] позначається на письмі буквою «ем». Повторіть назву букви. Буква «ем» є велика і мала. (Демонструю картки з літерами).
- Порівняйте велику і малу букви за формою та розміром.
- На що схожа буква Мм?
- Послухайте вірш.
            Дві сестрички невеличкі
            Одягли нові спіднички,
            Узялись міцніш за руки
            І – гулять мерщій у луки.
            Біжимо – не доженем,
            Не сестричок, - букву «ем».
                                         В. Гринько

         Фізкультпауза
Раз, два, три, чотири,
Три, чотири, раз, два.
Хто крокує дружно в ряд?
Гурт веселеньких малят.
Ми глибоко всі вдихнули,
На пальчиках підтягнулись.
Дружно видихнули всі,
Й нахилились до землі.
Ще так раз і два зробили
І за парти знову сіли.

                   Дихальна гімнастика
1.      Вдих носом, видих ротом.
2.      Вдихнемо аромат запашної ромашки.
3.      Подмемо на кульбабку, щоб розлетілись її насінинки.
4.      Підкинемо пірїнку.

V. Робота за Букварем.
5.1. Вступне слово вчителя.
- Уважно послухайте вірш про тваринку, яку ви всі любите, і запамятайте, яким голосом вона озвучує свої бажання, коли щось хоче.
5.2. Читання тексту вчителем.
- Як звертається котик до господині? (Ням-м)
- Який звук вимовляється протяжно?
Звук [м] промовляємо так: замкніть губи, різко виштовхніть струмінь повітря.
-          Промовте перший звук у слові «місяць».
-          Як промовляємо цей звук? (мяко)
-          Звуки [м], [м’] на письмі позначає буква м.
-          Повторіть слово «мир». Вимовте звуки у цьому слові. Зробіть звукову схему слова.
-          Кого ви бачите на малюнку?
-          Якого кольору котик? Лапки?
5.3. Робота над злиттям і буквосполученям.
5.4. Підготовка до читання прямого складу.
5.5. Читання «променевих» таблиць.
5.6. Читання слів мама, мамо, мами, маму.
5.7. Бесіда за сюжетним малюнком
- Що в руках  у дітей?
- Дайте імена хлопчику і дівчинці, щоб вони починалися звуком [м].
- Кого вони хочуть пригостити морозивом?
5.8. Розгяд предметів у «віночку».
Звуковий аналіз слів мак, мухомор

                Словникова робота
Мушля – теж саме, що й черепашка
Мальви – рослина з довгим стеблом і яскравими квітами.
Майори – яскраві різнокольорові квіти.
- Із слів-назв намальованих предметів вимовте одно-, дво-, трискладові слова.
- До яких слів підходять запропоновані звукові схеми?
- Вимовте слова-назви квітів, комах, грибів.
5.9. Читання вірша А.Камінчук «Морозиво»
- Хто їв морозиво?
- Про кого діти ще подбали?
- Які види морозива згадуються у вірші?
5.10. Гра «Конструктори»
- кладіть слова із букв слова «морозиво»
5.11. робота в різнорівневих групах.
Група А.
- Позначте олівцем букву Мм у словах вірша (крапочкою вгорі)
- У якому слові три букви о?
Група Б.
- Прочитайте слова в колонках.
- Прочитайте вірш.

VI. Підсумок уроку.
Гра «Закінчи речення»
-          Сьогодні на уроці ми вивчали…
-          Ми вчилися…
-          Мені вдалоя…

    

Урок навчання грамоти (письмо)
Тема: Письмо малої букви і. Написання буквосполучень, складів. Розфарбовування  
           малюнків.
Мета: вчити учнів писати рядкову букву і, склади з нею; удосконалювати вміння будувати
            звукові моделі слів, виробляти навички правильного сидіння, вміння користуватися
            письмовим приладдям, розвивати звязне мовлення учнів, вміння знаходити слова з
            вивченою буквою, розвивати дрібну моторику руки, виховувати в учнів охайність,
           уважність, старанність.
Обладнання: демонстраційні картки з друкованими і рукописними літерами, сюжетні
           малюнки, фішки для звукових моделей, зошит із навчання грамоти, плакат
           «Правильно сиди під час письма», малюнки до загадок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
       Стали, дітки, підтягнулись,
       Одне одному всміхнулись.
       Сіли всі рівненько,
       Попрацюємо гарненько.
Перевіряю наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
2.1. Гра «Знайди пару»
Учні до карток із друкованими буквами добирають відповідні рукописні літери. Називають букви, звуки, які вони позначають, складають із ними слова.
2.2. Гра «Впіймай букву і»
- Яку букву ми вивчили на попередньому уроці?
- Який звук вона позначає?
- У якому слові ви почуєте цей звук, плескайте в долоні. Читаю вірш.
      Індик в миску воду лив.
      Індик шию довго мив.
      Індичатко помагало –
      Індика за хвіст тримало.
      І гусак почав сваритись:
      «Індики, вже годі митись!»
2.3. Розвиток звязного мовлення.
- Складання опису індика за малюнком.
- Складання звуко-буквеного аналізу слова «індик»
2.4. Робота в зошиті з письма.
Побудова звукової моделі слова «мімоза»

                    Фізкультхвилинка
Супчик з вами ми варили,
Трохи спинки притомили.
Вправо пальці позгинали,
Кулачки порозминали.
До плечей поставим руки,
Колові ми зробим рухи.
Потім ставим руки в боки,
Повертілись, мов сороки,
А тоді ще два підскоки,
І зробили чіткі кроки.
Вдихнули всі на повні груди –
Далі ми навчатись будем.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Ознайомлення з новою буквою.
Ішачок весь час кричить.
Може, і у голос вчить?
-Ні! – ішак відповідає, -
Я вам пісеньку спіаю!
4.2. Порівняння друкованої і рукописної букви.
- Порівняйте малу друковану і рукописну букву і. Елемент друкованої стає заокругленим і виходить рукописна буква.
4.3. Повторення правил сидіння за партою, тримання ручки, розміщення зошита.
4.4. Робота в зошиті: написання букви і.
- Рядкова буква і складається з двох елементів: короткої прямої лінії із заокругленням внизу праворуч і крапки над нею, що не поєднується з першим елементом. Згадайте, у яких буквах ви вже писали таку паличку? (а, у, и, м)
- «Напишіть» паличку в повітрі.
- Алгоритм написання рядкової букви і
а) Починаємо писати від верхньої рядкової пряму коротку лінію вниз на себе
б) Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч
в) Закінчуємо писати близько середини робочого рядка
г) Одним дотиком до паперу над першим елементом вище верхньої рядкової лінії ставимо крапку.
- Пишемо на рахунок раз-і, два
Написання букви «і» в першому рядку.
Пальчикова гімнастика
4.5. Гра «Конкурс красунь» (робота в парах)
Після того, як учні написали рядок букв, їм пропонується серед букв вибрати «красуню» (найкраще написану букву) і «вдягнути» їй корону (намалювати над нею) та «Попелюшку» (найгірше написану букву) і поставити над нею лише крапочку.
-          А зараз перетворіть «Попелюшку» на прекрасну принцесу і напишіть якомога краще
наступний рядок букв у зошиті.
Виконання завдання в другому рядку.

                 Фізкультхвилинка
Гімнастика для очей
4.6. Письмо буквосполучень ім, мі.
- Букви і та м поєднуються нижнім поєднанням
- Прочитайте перше буквосполучення.
- Яка в ньому перша буква? Друга?
- Поєднання ім – відривне. Перший елемент букви і закінчується трохи вище нижньої рядкової лінії, над верхньою рядковою лінією ставимо крапку, а тоді пишемо буву м.
      Учні пишуть буквосполучення у рядку.
-          Прочитайте друге буквосполучення.
-          Яка в ньому перша буква? Друга?
У буквосполученні мі м та і пишуться безвідривно.
Учні «пишуть» в повітрі, а потім у прописах.
4.7. Письмо слів «мамі, мимо»
- Прочитайте слова
- Уточнення поєднання букв
- Письмо в повітрі
- Запис  в рядку.

V. Підсумок уроку.
- Яку букву вчилися писати на уроці?
- Який звук вона позначає?
- Доберіть слова з цим звуком.



Немає коментарів:

Дописати коментар