Така дісталась вже нам робота, є в ній і радість, є й турбота, є вічний пошук, безсонні ночі, та гріють душу дитячі очі.

Методичний посібник "Я і Україна. 4 клас"

Г. А. Романюк



«Я І УКРАЇНА»
 4 клас


ЗАВДАННЯ ДЛЯ ГРУПОВОЇ
РОБОТИ З ПРЕДМЕТУ
                                           


Методичний посібник для
вчителів початкових класів





















































Г. А. Романюк




«Я І УКРАЇНА»
4 КЛАС




ЗАВДАННЯ ДЛЯ ГРУПОВОЇ РОБОТИ




Методичний посібник
для вчителів початкових класів
















Великі Цепцевичі
2012 р.
У даному методичному посібнику описані деякі форми і методи інтерактивного навчання, звернено увагу на групову роботу. В практичній частині посібника розроблені завдання для групової роботи з предмету «Я і Україна» 4 клас.
         Для вчителів початкових класів.




Автор посібника:
          Романюк Галина Адамівна – вчитель І кваліфікаційної категорії Великоцепцевицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Володимирецького району Рівненської області


Рецензент:
         Кушнір М.С. – заступник директора з навчально-виховної роботи Великоцепцевицької ЗОШ І-ІІІ ступенів



Схвалено та рекомендовано до друку науково-методичною радою школи.

Протокол № 2 від 04.11.2011 року






Комп’ютерний набір:
Хомич Іванна Олександрівна







Зміст
Вступ(передмова)…………………………………………………………..6
Інтерактивні технології – різновид активних методів навчання (теоретична частина)
         Загальне поняття про інтерактивні технології
        навчання………………………………………………………………..7
         Суть інтерактивних технологій……………………………………...9
         Методи інтерактивних технологій…………………………………..9
         Групова робота – метод інтерактивних технологій……………….13
Завдання для групової роботи (практична частина)
         Завдання для групової роботи з природознавства
для 4 класу……………………………………………………………15
Завдання для групової роботи з громадянської освіти
 для 4 класу……………………………………………………………32
Висновок…………………………………………………………………….44
Додатки……………………………………………………………………...45
Список літератури…………………………………………………………48






















Вступ
«Те, що я чую, я забуваю,
 Те, що я бачу, я трохи пам’ятаю,
 Те, що я роблю, я розумію.
 Коли  я передаю знання іншим,
 Я стаю майстром»
Конфуцій
Наша школа переживає нині складний і водночас цікавий період реформування. Відповідно Державного стандарту початкової загальної освіти в сучасній початковій школі відбувається системне оновлення змісту освіти та перехід на нову структуру навчання.
         Перед вчителями постає завдання забезпечити всебічний розвиток особистості учня. Реалізація цього завдання може здійснюватися лише за умови якомога активнішого включення у навчально-виховний процес кожного учня. Проблемі активної взаємодії учителя з учнем приділяли велику увагу такі педагоги, як Я.А. Коменський, К.Д. Ушинський, Д.Локк, Г. Ващенко. Багато цікавого і корисного у вирішенні цієї проблеми можемо відшукати у працях педагогів-практиків В.О Сухомлинського, Ш.О. Амонашвілі ,О.Я. Савченко.
         «Однією з найсерйозніших хиб нашої шкільної практики є те, що, навчаючи дітей, працює переважно вчитель, » - цю думку В. Сухомлинського можна застосовувати до характеристики навчального процесу й на сучасному етапі.
         Праця учня, який роками сидить мовчки за партою, слухає вчителя і намагається запам’ятати те, що йому говорять, - не може забезпечити повноцінного формування особистості, ні найвищого щастя людини від успіхів у праці.
         У методичному посібнику, що пропонується вашій увазі, описані активні методи навчання, зокрема, групова робота, як метод інтерактивного навчання.
         У практичній частині розроблені завдання для групової роботи з природознавства і громадянської освіти для 4 класу відповідно до діючої Програми.
         Посібник можуть використовувати вчителі початкових класів для впровадження інтерактивних технологій навчання, що дасть змогу покращити якість здобуття знань.



Загальне поняття про інтерактивні технології
В останні десятиріччя методи, спрямовані на збільшення комунікативної активності між учасниками спілкування або їхньої взаємодії, стали в педагогічній науці відомими під назвою інтерактивних.
Використання інтерактивних технологій – не самоціль. Це лише засіб для досягнення такої атмосфери в класі, яка найкраще сприяє співробітництву, порозумінню й доброзичливості, дає можливість дійсно реалізувати особистісно орієнтоване навчання.
Інтерактивні технології можна представити як різновид активних методів навчання. Це співнавчання, в якому і вчитель, і учні є суб’єктами. Учитель виступає лише в ролі організатора процесу навчання, лідера групи учнів. Інтерактивні технології навчання найбільше відповідають особистісно- зорієнтованому підходу до навчання. В процесі застосування інтерактивних технологій, як правило, моделюються реальні життєві ситуації, пропонуються проблеми для спільного вирішення, застосовуються рольові ігри. Тому інтерактивні технології навчання найбільше сприяють формуванню в учнів умінь і навичок, виробленню особистих цінностей, створюють атмосферу співробітництва, творчої взаємодії в навчанні.
1.                     Інтерактивні технології дозволяють забезпечити глибину вивчення змісту. Учні освоюють усі рівні пізнання (знання, розуміння,застосування, аналіз, синтез, оцінку). При цьому відсоток учнів, які засвоїли знання, досить високий (понад 50%).
2.                     Змінюється роль учнів. Вона активна: учні приймають важливі рішення щодо процесу навчання.
3.                     Змінюється основне джерело мотивації навчання. Воно стає внутрішнім. Це інтерес самого учня.
4.                     Значно підвищується роль особистості педагога. Педагог більше розкривається перед учнями, виступає як лідер, організатор.
5.                     Кожна інтерактивна технологія потребує попереднього розгляду процедури і навчання її учнів. Вчитель має менший контроль над обсягом і глибиною вивчення, часом і ходом навчання. Результати роботи учнів менш передбачувані. Дисципліна учнів на інтерактивному уроці може бути проблемою для вчителя.
Інтерактивні технології потребують певної зміни всього життя класу, а також значної кількості часу для підготовки, як учням, так і педагогові.
Для ефективного застосування інтерактивних технологій, педагог повинен старанно планувати свою роботу, щоб:
1)                    дати завдання учням для попередньої підготовки: прочитати, продумати, виконати самостійні підготовчі завдання;
2)                    відібрати для уроку такі інтерактивні вправи, які б дали учням, “ключ” до освоєння теми;
3)                    під час самих інтерактивних вправ дати учням час подумати над завданням, щоб вони сприйняли серйозно, а не механічно або “граючись” виконали його;
4)                    на одному занятті можна використовувати 1-2 інтерактивні вправи, а не їх калейдоскоп;
5)                    дуже важливо провести спокійне глибоке обговорення за підсумками інтерактивної вправи.
Для зміцнення контролю над ходом процесу навчання за умов використання інтерактивних технологій вчитель повинен попередньо добре підготуватися:
1.                     Глибоко вивчити та продумати матеріал, у тому числі додатковий, наприклад, різноманітні тести, зразки документів, приклади, завдання для груп, тощо.
2.                     Старанно спланувати і розробити заняття: визначити хронометраж, ролі учасників, підготувати запитання і можливі відповіді.
3.                     Мотивувати учнів до вивчення шляхом добору найбільш цікавих для учнів випадків, проблем; оголошувати очікувані результати заняття  й критерії оцінки роботи учнів.
4.                     Передбачити різноманітні методи для привернення уваги учнів, налаштування їх на роботу, підтримання дисципліни, необхідної для нормальної роботи класу.
5.                     Дати учням можливість висловлювати й захищати особисту думку.
Оцінюючи результати інтерактивного навчання, необхідно врахувати такі умови:
1.                     Тримати баланс перевірки знань, навичок, виявлення ставлення учнів.
2.                     Використовувати традиційні та інтерактивні технології оцінювання.
3.                     Застосовувати групове, змагальне та індивідуальне оцінювання, самооцінку та взаємооцінку учнів.
4.                     Обов’язковим є обговорення критеріїв оцінювання з учнями.




Суть інтерактивного навчання
1.                     Навчальний процес відбувається за умови постійної взаємодії діалогу учнів, об’єднаних в малі групи.
2.                     Інтерактивне навчання включає як домінування одного учасника над іншими, так і домінування однієї думки над іншою.
3.                     Під час інтерактивного навчання учні вчаться бути демократичними,, спілкуватися з іншими дітьми, критично мислити, приймати продумані рішення.
4.                     Учні і вчителі є рівноправними суб’єктами навчання.
5.                     Під час інтерактивного навчання кожен учень систематично бере участь в навчанні інших. На цій основі збільшується відсоток засвоєння учнями знань.
6.                     Інтерактивне навчання впливає не лише на підвищення рівня знань, але й на почуття, силу волі, позитивну дію і зацікавлення учнів навчанням.
7.                     Позитивна взаємозалежність роботи учнів. Члени групи мають розуміти, що один не може бути успішним, якщо не будуть успішними всі члени групи. Група або “потоне” або ”випливе”, але тільки разом.
8.                     Повинен бути елемент індивідуальної і групової підзвітності.


Інтерактивні методи на уроках

Робота в парах.
Однією з форм роботи в малих групах є робота в парах. Один з варіантів проведення:
-  ставлю учням питання для дискусії або гіпотетичної ситуації. Після пояснення питання або фактів, наведених у ситуації, даю учням небагато часу для того, щоб продумати можливі відповіді або рішення самостійно;
-  об’єдную учнів у пари, визначаю, хто з пари починатиме висловлюватись, і попрошу їх обговорити свої ідеї одне з одним. Зразу визначаю час на висловлювання кожного з учасників пари і спільне обговорення. Це допомагає учням від початку зникнути до чіткої організації роботи в парах. Учні мають досягти згоди щодо відповіді або рішення. Кожна пара обмінюється своїми ідеями та аргументами з усім класом.
Правила роботи в парі.
1.       Уважно прочитайте завдання, поміркуйте за порядком його виконання.
2.       Обміняйтеся думками з партнером.
3.       Говоріть по черзі не перериваючи один одного.
4.       Домовтесь про виконання завдання.
5.       Обов’язково дійдіть згоди з партнером.

“Мозковий штурм”
“Мозковий штурм” – це ефективний та добре відомий інтерактивний метод колективного обговорення, що широко використовується. Він спонукає виявляти уяву та творчість шляхом вираження думок усіх учасників, допомагає знаходити декілька рішень щодо конкретної проблеми.
Порядок проведення:
-  Пропоную учням сісти так, щоб вони почувалися зручно та невимушено.
-  Визначаю основні правила.
-  Повідомляю проблему, яку треба вирішити.
-  Пропоную учасникам висловити свої ідеї.
-  Запитую їх по черзі надходження. Не вношу в них ніяких коректив.
-  Спонукаю учасників до висування нових ідей, додаючи при цьому свої особисті.
-  Намагаюся не допускати глузування, коментарів, або висміювання яких-небудь ідей.
-  Продовжую доти, доки будуть надходити нові ідеї.
-  На закінчення обговорюємо та оцінюю запропоновані ідеї.
Правила проведення “Мозкового штурму”, які пропоную учням.
1.     Під час ”висування ідеї” не пропускаю жодної.
2.     Заохочую всіх до висловлення якомога більшої кількості ідей. Заохочую навіть фантастичні ідеї.
3.     Заохочую кількість ідей. Адже, кількість породжує якість.
4.     Спонукаю всіх учасників розвивати або змінювати ідеї інших.
5.     У класі вивішую такий плакат.
-         Кажіть усе, що спадає вам на думку.
-         Не обговорюйте і не критикуйте висловлювання інших.
-         Можна повторювати ідеї, запропоновані кимось іншим.
-         Розширення запропонованої ідеї заохочується.

Розв’язання проблем
Більшість дилем можна вирішувати, застосовуючи метод  розв’язання проблем, що складається з кількох етапів:
1.     Аналіз проблеми. – Що трапилося? Чому? Хто в ній задіяний? Хто може бути зацікавлений у її розв’язанні? Якої інформації мені бракує і де її можна отримати?
2.     Пошук розв'язання проблеми. – Які способи її розв’язання? В чому їх переваги і недоліки? Які шанси і загрози вони несуть?
3.     Вибір розв’язання. – Яке розв’язання найкраще з точки зору загальноприйнятих цінностей? Які труднощі можуть з’явитися в процесі його реалізації? Який вигляд матимуть наступні кроки під час запровадження його в життя? Хто може ускладнити його? На кого можна розраховувати як на союзників?
Етапи розв’язання проблеми.
1.     З’ясуйте суть проблеми та її важність.
2.     Обміркуйте всі можливі варіанти розв’язання проблеми.
3.     Проаналізуйте можливі наслідки кожного варіанта розв’язання проблеми.
4.     Оберіть можливий варіант розв’язання проблеми, що здається вам оптимальним.
5.     Якщо перший варіант розв’язання виявився неефективним, спробуйте інший і розпочніть усе спочатку.

“Займи особисту позицію”.
Мета: це корисна вступна вправа для демонстрації різних думок із досліджуваної теми; дає учням можливість висловити свою точку зору і наприкінці уроку оцінити засвоєння цієї теми.
Порядок проведення;
1. Розміщую плакати в протилежних кінцях кабінету. На одному з них написано “згоден”, на іншому - ”не згоден”.
2. Прошу учасників стати біля відповідного плакату залежно від їхньої думки щодо обговорюваної проблеми.
3. Довільно обираю кілька учасників і прошу їх обґрунтувати свою позицію.
4. Після викладу різних точок зору запитую, чи не змінив хто-небудь з учасників своєї думки і чи не хоче перейти до іншого плаката. Учні обґрунтовують причини свого переходу.
5. Прошу учасників назвати найбільш переконливу причину протилежної сторони.
Правила проведення вправи.
1. Говорити по черзі. Не перебивати.
2. Одночасно говорить тільки одна особа.
3. Не сперечайтесь одне з одним. Наводьте нові причини або ідеї.
4. Перейти від одного плаката до іншого можна в будь-який час. Будьте готові висловити причини зміни своєї позиції.
5. Вислухайте причини та ідеї інших. Якщо вас запитають, будьте готові відповісти, які інші причини або ідеї вам найбільше сподобалися.

Дискусія.
Дискусія дає прекрасну нагоду виявити різні позиції з певної проблеми або суперечливого питання. Для того щоб дискусія була відвертою, створюю атмосферу довіри та взаємоповаги. Тому в класі виробляю правила культури проведення дискусії.
Орієнтовні правилща
1. Говорити по черзі, а не всім одночасно.
2. не перебивати того, хто говорить.
3. Критикувати ідеї, а не особу, що їх висловила.
4. Поважати всі висловлені думки.
5. Не сміятися, коли хтось говорить.
6. Не змінювати тему дискусії.
7. Намагатися заохочувати до участі в дискусії інших.

Коло ідей
Мета: цей метод залучає всіх учнів до дискусії. Він добре спрацьовує, коли ставлять запитання, або виступають доповідачі від малих груп.
Порядок проведення:
1. Коли малі групи завершили своє завдання й готові представити свою інформацію, прошу кожну групу по черзі представити лише один аспект, який вони обговорювали. Продовжуючи за колом, запитую кожну групу по черзі, поки не вичерпаються всі відповіді.
2. Це дає змогу кожній групі обмінятися всіма результатами своєї роботи, уникаючи ситуації, коли перша група, що виступає, подає всю інформацію.
3. Цей метод добре спрацьовує і для створення списку ідей. Прошу кожного  подавати по одній ідеї по черзі.
4. Цей метод ефективний для різних видів діяльності у вирішенні гострих проблем.
Аналіз ситуації
Однією з форм роботи на уроках є аналіз ситуації, випадку з життя. Для розгляду певної ситуації звертаю увагу на основні моменти:
1. Факти: Що відбулося? Хто є учасником справи? Що ми про них знаємо? Які факти є важливими? Які є другорядними?
2. Проблеми: Які закони, норми регулюють ситуацію? Яке питання нам треба вирішити, розв’язуючи ситуацію?
3. Аргументи: Які аргументи можуть бути наведені (обов’язково з використанням доказів на захист кожної  зі сторін справи)?
4. Рішення: Яким буде вирішення ситуації? Чому саме так? Якими можуть бути наслідки такого рішення?
Розігрування ситуації за ролями (рольова гра)
Мета розігрування ситуації за ролями – визначити ставлення до конкретної ситуації або проблеми, набути досвіду шляхом гри.
В ході рольової гри учасники “розігрують” у ролях певну проблему або ситуацію. Імітація: учні реагують на конкретну проблему в рамках заданої програми.
Порядок проведення:
1. Якщо рольову гру використовують у навчальному процесі, то така драматична вправа потребує ретельної підготовки. Початкові вправи мають бути простими з наступним ускладненням.
2. Не треба шліфувати гру з самого початку. Даю учням можливість провести рольову гру та імітувати історичні й сучасні ситуації. Змінюю види діяльності.
3. У цих стратегічних діях є 4  основні елементи:
а) попереднє планування й підготовка вчителя;
б) підготовка і тренінг учнів;
в) активна участь класу в проведенні вправи;
г) ретельне обговорення й міркування з приводу вправи.
4. Такі вправи проводжу в атмосфері довіри, щоб учні не почувалися ніяково. Учні мають розуміти, що реагувати можна по-різному. Практика допоможе їм більш упевнено почуватися під час проведення таких вправ.
5. Після закінчення вправи учасники проводять ретельний і поглиблений аналіз. Після проведення гри треба дітей вивести з ролей. Їх треба запитати:
- Як ви почувалися в тій чи іншій ролі?
- Що подобалося під час гри. А що ні?
- Як цей досвід може вплинути на ваше подальше життя?

Групова робота – метод інтерактивного навчання
Найбільш поширеним методом інтерактивного навчання – є робота в малих групах. Ця робота дозволяє учням набути навичок, необхідних для спілкування та співпраці. Вона стимулює роботу в команді. Ідеї вироблені в групі, допомагають учасникам бути корисними один одному. Висловлювання думок допомагає їм відчути особисті можливості та зміцнити їх.
Учитель об’єднує учнів у малі групи, розподіляє завдання між групами. Вони мають за короткий час (як правило, 3-10 хв.) виконати це завдання та представити результати роботи своєї групи.
Коли ми починаємо роботу з малими групами:
1.     Швидко об’єднуємо учнів у малі групи (4-6 осіб).
2.     Ознайомлюємо їх із ролями, які вони можуть виконувати:
а) Спікер (керівник групи):
- зачитує завдання групи;
- організовує порядок виконання;
- пропонує учасникам групи висловитися по черзі;
- заохочує групу до роботи;
- підбиває підсумки роботи;
- визначає відповідача.
б) Секретар:
- веде записи результатів роботи своєї групи;
- записи веде стисло й розбірливо;
- як член групи, має бути готовим висловити думку групи під час підбиття підсумків або допомогти доповідачеві.
в) Посередник:
- стежить за часом;
- заохочує групу до роботи.
г) Доповідач:
- чітко висловлює думку групи;
- доповідає про результати роботи групи.
3. Даємо кожній групі конкретне завдання та інструкцію щодо організації групової роботи.
4.  Даємо час на виконання групової роботи. Під час групової роботи надаємо кожній групі потрібну допомогу.
5. Пропонуємо групам представити результати роботи.
6. Прокоментуємо роботу груп. Разом з учнями опрацьовуємо пам’ятку “Правила співробітництва в групах”.
1. Вислуховуйте та поважайте думку кожного члена групи.
2. Допомагайте один одному в групі.
3. Не говоріть одночасно.
4. Працюйте так, щоб не заважати іншим групам.
5. Не смійтеся з чужих помилок.
6. Давайте можливість усім членам групи відповідати.
7. Повне взаєморозуміння – найважливіша запорука успішної роботи.
8. Чесність, інтерес до справи – ключ до створення дружної  команди.
Завдання для групової роботи з природознавства (4 клас)

Тема: Населення Землі
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок» (Див. «Додаток 1»)
-         Чим в давнину займалось населення України?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Люди яких національностей проживають на території України?
2 гр.

Які ви знаєте області в Україні?
3 гр.

Записати назви найбільших міст України.
4 гр.

Якими мовами спілкується населення України?


Тема: Рідний край на території України
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Чим займається населення нашого села?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.
Які водойми є на території Рівненщини? (Користуючись картою)
2 гр.
Які форми земної поверхні є в нашій області? (Користуючись картою)
3 гр.
З якими областями межує Рівненщина? (Користуючись картою)
4 гр.
Яка відстань від Рівного до Києва? (Користуючись картою і масштабом)



Тема: Погода в рідному краї
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Як може погода окремої місцевості залежати від форм її поверхні?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Описати погоду в нашому краї зимою.
2 гр.

Описати погоду в нашому краї весною.
3 гр.

Описати погоду в нашому краї літом.
4 гр.

Описати погоду в нашому краї  восени.



Тема: Корисні копалини рідного краю.

Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Записати назви корисних копалин, які добувають в нашому краї.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати властивості торфу.
2 гр.

Записати властивості  глини.
3 гр.

Записати властивості базальту.
4 гр.

Записати властивості  вапняку.






Тема: Україна на планеті Земля.

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Користуючись картою, визначте, яка протяжність України з півночі на південь.
2 гр.

Користуючись картою, визначте, яка протяжність України з заходу на схід.
3 гр.

Користуючись картою, визначте, з якими країнами межує Україна.
4 гр.

Користуючись картою, визначте, які моря омивають Україну.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Виписати назви міст України (користуючись картою).

2 гр.

Виписати назви річок України (користуючись картою).

3 гр.

Користуючись умовними знаками, записати назви корисних копалин, які залягають на території України.

4 гр.

Записати назви країн, з якими межує Україна.








Тема: Природні зони України. Мішані ліси.
Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви звірів, які живуть в мішаних лісах.
2 гр.

Записати назви птахів, які живуть в зоні мішаних лісів.
3 гр.

Записати назви дерев, які ростуть в мішаних лісах.
4 гр.

Записати назви трав’янистих рослин, які ростуть в мішаних лісах.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Побудувати ланцюги живлення, які склалися в зоні мішаних лісів.
2 гр.

Побудувати ланцюги живлення, які склалися в зоні мішаних лісів.
3 гр.

Побудувати ланцюги живлення, які склалися в зоні мішаних лісів.
4 гр.

Побудувати ланцюги живлення, які склалися в зоні мішаних лісів.



Тема: Природні зони. Гори України. Карпати.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Чому в Карпатах різноманітний тваринний світ?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.
Записати назви рослин, які ростуть в Карпатах.
2 гр.
Записати назви тварин, які живуть в Карпатах.
3 гр.
Описати погодні умови Карпат.
4 гр.
Побудувати кілька ланцюжків живлення, які склалися в Карпатах.


Тема: Природні зони. Гори України. Кримські гори.

Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Чому в Кримських горах різноманітний тваринний світ?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви рослин, які ростуть в Кримських горах.
2 гр.

Записати назви тварин, які живуть в Кримських горах.
3 гр.

Описати погодні умови Кримських гір.
4 гр.

Побудувати кілька ланцюжків живлення, які склалися в Кримських горах.


Тема: Природні зони України. Лісостеп і степ.

Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Чим відрізняється зона степів від зони мішаних лісів?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви рослин, які ростуть в степах.
2 гр.

Записати назви тварин, які живуть в степах.
3 гр.

Описати погодні умови степів.
4 гр.

Побудувати кілька ланцюжків живлення, які склалися в степах.


Тема: Природні зони України. Південний берег Криму.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Чим відрізняється зона «Південний берег Криму» від інших зон?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви рослин, які ростуть на Південному березі Криму.
2 гр.

Записати назви тварин, які живуть на Південному березі Криму.
3 гр.

Описати погодні умови Південного берегу Криму.
4 гр.

Побудувати кілька ланцюжків живлення, які склалися на Південному березі Криму.




Тема: Луки – природне угруповання.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Довести, що луки є природним угрупованням.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви трав, які ростуть луках.
2 гр.

Записати назви птахів, які живуть на луках.
3 гр.

Записати назви звірів, які живуть на луках.
4 гр.

Записати кілька ланцюжків живлення, які склалися на луках.


Тема: Прісна водойма – природне угруповання.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Довести, що прісна водойма є природним угрупованням.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви рослин, які ростуть у водоймах.
2 гр.

Записати назви птахів, які живуть у водоймах.
3 гр.

Записати назви звірів, які живуть у водоймах.
4 гр.

Записати кілька ланцюжків живлення, які склалися у водоймах.


Тема: Ліс – природне угруповання.

Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Довести, що ліс є природним угрупованням.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви рослин, які ростуть у лісі.
2 гр.

Записати назви птахів, які живуть у лісі.
3 гр.

Записати назви звірів, які живуть у лісі.
4 гр.

Записати кілька ланцюжків живлення, які склалися у лісі.





Тема: Грунти рідного краю.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Яке значення має грунт?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати властивості чорнозему.
2 гр.

Записати властивості піщаного грунту.
3 гр.

Записати властивості глинистого грунту.
4 гр.

Записати методи охорони грунтів.


Тема: Охорона природи.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         До чого може призвести «екологічна катастрофа?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Як люди забруднюють воду?
2 гр.

Як люди забруднюють  повітря?
3 гр.

Як люди забруднюють грунти?
4 гр.

Як треба оберігати рослини і тварини?






Тема: Тваринництво в рідному краї.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Чим корисні для людини свійські тварини?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Описати скотарство – галузь тваринництва.
2 гр.

Описати вівчарство – галузь тваринництва.
3 гр.

Описати свинарство – галузь тваринництва.
4 гр.

Описати птахівництво – галузь тваринництва.

Тема: Океани Землі.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Яке значення мають океани на Землі?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Користуючись картою, відгадайте, який це материк, коли його омивають такі океани: Північний Льодовитий, Тихий, Індійський, Атлантичний.
2 гр.

Користуючись картою, відгадайте, який це материк, коли його омивають такі океани: Тихий, Індійський, Атлантичний.
3 гр.

Користуючись картою, відгадайте, який це материк, коли його омивають такі океани: Індійський, Тихий.
4 гр.

Користуючись картою, відгадайте, який це материк, коли його омивають такі океани: Індійський, Атлантичний.


Тема: Рослинництво в рідному краї.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Назвати культурні рослини, які вирощують на полях нашого села.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.
Записати назви зернових рослин,  які вирощують на полях нашого села.
2 гр.
Записати назви технічних рослин,  які вирощують на полях нашого села.
3 гр.
Записати назви овочів,  які вирощують на полях нашого села.
4 гр.
Записати назви фруктів,  які вирощують в садах нашого села.

Тема: Болото – природне угруповання.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Довести, що болото є природним угрупованням.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви рослин, які ростуть на болотах.
2 гр.

Записати назви тварин, які живуть на болоті.
3 гр.

Записати кілька ланцюжків живлення, які склалися на болоті.
4 гр.

Записати кілька ланцюжків живлення, які склалися на болоті





Тема: Сонячна система.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Записати назви відомих вам сузір’їв.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

З’єднати лініями і зачитати
Місяць            Зоря
Земля              Планета
Сонце              Супутник
2 гр.

З’єднати лініями і зачитати
Сонце             Супутник
Венера            Планета
Місяць            Земля
3 гр.

З’єднати лініями і зачитати
Марс                Супутник
Сонце               Зоря
Місяць             Планета
4 гр.

З’єднати лініями і зачитати
Сонце               Планета
Місяць             Супутник
Юпітер             Зоря










Тема: Як орієнтуватися на місцевості. Сторони горизонту.

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.
Куди показує стрілка?
 



2 гр.
Куди показує стрілка?
 



3 гр.
Куди показує стрілка?

 


4 гр.
Куди показує стрілка?
 




Повторення вивченого матеріалу
1 гр.
- Накреслити маршрут
Туристи вирушили з т. А  на північ, потім на захід, далі на південний схід
2 гр.
- Накреслити маршрут
Туристи вирушили з т. А на південь, потім на схід, далі на північний захід.
3 гр.
- Накреслити маршрут
Туристи вирушили з т. А на схід, потім на південь, далі на північний захід.
4 гр.
- Накреслити маршрут
Туристи вирушили з т. А на захід, далі на північ, потім на південний схід.






Тема: Материки Землі

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Підкреслити назви материків:
Антарктида, Індія, Африка, Євразія,Україна, Австралія, Північна Америка, Полтава, Південна Америка.
2 гр.

Підкреслити назви материків:
Північна Америка, Польща, Австралія, Харків, Антарктида, Україна, Південна Америка, Євразія, Італія, Африка.
3 гр.

Підкреслити назви материків:
Африка, Португалія, Євразія, Північна Америка, Канада, Південна Америка, Мексика, Австралія, Антарктида.
4 гр.

Підкреслити назви материків:
Австралія, Аргентина, Африка, Північна Америка, Куба, Південна Америка, Україна, Євразія, Іспанія, Антарктида.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви тварин, які живуть в Євразії.

2 гр.

Записати назви тварин, які живуть в Африці.

3 гр.

Записати назви тварин, які живуть в Австралії.

4 гр.

Записати назви тварин, які живуть в Північній і Південній Америці.






Тема: Зображення поверхні Землі на карті

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Користуючись фізичною картою України записати назви міст.

2 гр.

Користуючись фізичною картою України записати назви річок.

3 гр.

Користуючись умовними знаками на карті, запишіть назви  корисних копалин, які добувають на Україні.

4 гр.

Користуючись картою, запишіть назви країн, з якими межує Україна.

Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Користуючись картою і масштабом, визначте від Києва до Рівного.

2 гр.

Користуючись картою і масштабом, визначте відстань  від Києва до Житомира.

3 гр.

Користуючись картою і масштабом, визначте відстань від Києва до Чернігова.

4 гр.

Користуючись картою і масштабом, визначте відстань від Києва до Полтави.






Тема: План і масштаб

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Використавши масштаб, накреслити план підручника.
2 гр.

Використавши масштаб, накреслити план зошита.
3 гр.

Використавши масштаб, накреслити план щоденника.
4 гр.

Використавши масштаб, накреслити план альбому.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

За даним планом і масштабом визначте справжні розміри поля                                                    5 см
Масштаб: в 1 см - 20 м
                                                         2 см

2 гр.

За даним планом і масштабом визначте справжні розміри поля                                                    5 см
Масштаб: в 1 см - 30 м
                                                         2 см
3 гр.

За даним планом і масштабом визначте справжні розміри поля                                                    5 см
Масштаб: в 1 см - 40 м
                                                           2 см
4 гр.

За даним планом і масштабом визначте справжні розміри поля                                                     5 см
Масштаб: в 1 см - 50 м
                                                          2 см









Тема: Водойми України

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Записати назви річок України.

2 гр.

Записати назви озер, які розташовані на території України.
3 гр.

Записати назву річки, яка протікає через наше село, і куди вона впадає.
4 гр.

Яке знамените озеро знаходиться на території Володимирецького району?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Що таке море? Які є моря на території України?

2 гр.

Записати назви тварин, які живуть в морях?

3 гр.

Записати назви тварин, які живуть в річках і озерах.

4 гр.
Записати частини річки
1)___________________4)___________________
2)___________________5)___________________
3)___________________6)___________________











Тема: Форми земної поверхні України

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Які ви знаєте форми земної поверхні?

2 гр.

Будова горба:
1)_________________3)______________________
2)_________________4)______________________

3 гр.

Будова гори:
1)_________________3)______________________
2)_________________4)______________________

4 гр.

Як  утворюються яри?

Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Користуючись картою, виписати назви височин на території України.

2 гр.

Користуючись картою, виписати назви низовин на території України.

3 гр.

Описати місцезнаходження гір на території України відносно сторін горизонту.

4 гр.

В якій низовині ми живемо? Описати місцезнаходження відносно сторін горизонту.






Завдання для групової роботи з громадянської освіти (4 клас)
Тема: Україна – рідний край.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Історія походження назви нашого села?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Пояснити, звідки походить назва нашої країни.
2 гр.

Сказати своє слово про Україну. Скласти твір-мініатюру «Моя Україна»
3 гр.

Пригадати і зачитати вірші і пісні про Україну.
4 гр.

Намалювати ескіз малюнка «Моя Україна»

Тема: Міста України
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Що ви знаєте про Київ, як столицю України, найбільше місто нашої країни?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Скласти розповідь про місто, в якому ви побували.
2 гр.

Скласти розповідь про місто, в якому ви побували.
3 гр.

Скласти розповідь про місто, в якому ви побували.
4 гр.

Скласти розповідь про місто, в якому ви побували.

Тема: За що шанують українців
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Описати вдачу і риси характеру справжнього українця.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Пояснити прислів’я:
«Хто рано встає – тому Бог дає»
2 гр.

Пояснити прислів’я:
«Без сім’ї нема щастя на землі»
3 гр.

Пояснити прислів’я:
«Пташка красна пір’ям, а людина знанням»
4 гр.

Пояснити прислів’я:
«Один за всіх, всі за одного»

Тема: Радість життя.
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Як можна і треба цінувати кожну хвилину, кожну мить свого життя?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Що кожній людині треба цінувати в своєму житті?
2 гр.

Як кожній людині треба цінувати своє життя?
3 гр.

Для чого кожній людині треба цінувати своє життя?
4 гр.

Чи потрібно цінувати чуже життя? Ваші думки.



Тема: Людське «Я»

Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Запишіть риси характеру, що прикрашають внутрішнє «Я» справжньої людини.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Запишіть позитивні риси зовнішнього людського «Я»
2 гр.

Запишіть негативні риси зовнішнього людського «Я»
3 гр.

Запишіть позитивні риси характеру внутрішнього людського «Я»
4 гр.

Запишіть негативні риси  характеру  внутрішнього людського «Я»

Тема: Дбай про своє добре ім’я
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Чому кажуть, що не ім’я прикрашає людину, а людина - ім’я?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Пояснити прислів’я:
«Засмійсь, Матвійку, дам копійку»
2 гр.

Пояснити прислів’я:
«Розказав Мирон рябої кобили сон»
3 гр.

Пояснити прислів’я:
«Для нашого Федота  не страшна робота»
4 гр.

Пояснити прислів’я:
«Вискочив, як Пилип з конопель»


Тема: Людські чесноти
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Якими людськими чеснотами має володіти «справжня людина»?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Запишіть чесноти, за які поважають людину.
2 гр.

Запишіть чесноти, за які зневажають людину.
3 гр.

Запишіть риси характеру милосердної людини.
4 гр.

Запишіть риси характеру наполегливої людини.


Тема: Досягнення
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Що сприяє досягненню успіху в житті? Які ви знаєте складові успіху?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Довести, що працьовитість є складовою досягнення успіху в житті.
2 гр.

Довести, що талант є складовою досягнення успіху в житті.
3 гр.

Довести, що наполегливість є складовою досягнення успіху в житті.
4 гр.

Довести, що здобуття знань є складовою досягнення успіху в житті.

Тема: Взаємодія людей у школі
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Назвіть риси характеру, які сприяють взаєморозумінню людей у школі.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Пояснити прислів’я.
«Слово чемне кожному приємне»
2 гр.

Пояснити прислів’я.
«Говори мало, слухай багато, а думай ще більше»
3 гр.

Пояснити прислів’я.
«Правда в огні не горить і в воді не тоне»
4 гр.

Пояснити прислів’я.
«Скромність прикрашає людину»

Тема:Чи варто бути правдивим?
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Складіть поради брехливому учню.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Пояснити прислів’я.
«Брехливому треба добру памʹять мати»
2 гр.

Пояснити прислів’я.
«Правда в огні не горить і в воді не тоне»
3 гр.

Пояснити прислів’я.
«Правда суду не боїться»
4 гр.

Пояснити прислів’я.
«Правда, як олія: скрізь наверх спливає»

Тема: Взаємні обовʹязки  батьків і дітей
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         У чому проявляється ваша вдячність  батькам?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.
Пояснити прислів’я.
«Шануй батька і неньку то буде тобі скрізь гладенько»
2 гр.
Пояснити прислів’я.
«Хто тільки про себе дбає, тому гірко в житті буває»
3 гр.
Пояснити прислів’я.
«Яблуко від яблуні не далеко падає»
4 гр.
Пояснити прислів’я.
«Нащо більший клад, коли в сімʹї лад»

Тема: Культурна спадщина
Закріплення вивченого матеріалу
«Синтез думок»
-         Записати предмети культурної спадщини нашого народу.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Назвати відомих художників України.
2 гр.

Назвати відомих композиторів України.
3 гр.

Назвати відомих спортсменів України
4 гр.

Назвати відомих письменників і поетів України







Тема: Державні, релігійні та народні свята України

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Які ви знаєте весняні державні, релігійні, народні свята України?
2 гр.

Які ви знаєте літні державні, релігійні, народні свята України?
3 гр.

Які ви знаєте осінні державні, релігійні, народні свята України?
4 гр.

Які ви знаєте зимові державні, релігійні, народні свята України?
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Розповісти про різдвяні свята.

2 гр.

Що ви можете розповісти про свято Великодня?

3 гр.

Розповісти про свято Івана Купала.

4 гр.

Розповісти про свято «День знань»













Тема: Символіка. Знаймо і шануймо символи свого краю

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Описати герб України. Де його можна зустріти?Зобразити його.
2 гр.

Розповісти, що символізує герб і прапор України.

3 гр.

Описати прапор України. Зобразити його.
«Людина має право на відпочинок»
4 гр.

Що таке гімн? Як називається гімн України? Прочитати його.
Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Розповісти про рослини – символи України.

2 гр.

Розповісти про квіти – народні символи України.

3 гр.

Розповісти про птахи – народні символи України.

4 гр.

Розповісти про символи гостинності українського народу.













Тема: Права і обовʹязки громадянина

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Пояснити, що це означає:
«Людина має право на освіту»

2 гр.

Пояснити, що це означає:
«Людина має право  на охорону здоровʹя»

3 гр.

Пояснити, що це означає:
«Людина має право на відпочинок»

4 гр.

Пояснити, що це означає:
«Людина має право на житло»

Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Як це можна пояснити
«Людина зобовʹязана берегти природу»

2 гр.

Як це можна пояснити
«Людина зобовʹязана захищати Вітчизну»

3 гр.

Як це можна пояснити
«Людина зобовʹязана турбуватися про  батьків».

4 гр.

Як це можна пояснити
«Людина зобовʹязана виховувати дітей»






Тема: Основні правопорушення

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Що може трапитись, якщо …
кинути камінь у вікно сусіда.

2 гр.

Що може трапитись, якщо …
Залізти в чужу квартиру.

3 гр.

Що може трапитись, якщо …
Стояти на варті, поки друзі рвуть яблука в сусіда.

4 гр.

Що може трапитись, якщо …
Залізти в чужу сумку.

Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Довести свою думку
Крадіжка – це злочин чи пустощі.

2 гр.

Довести свою думку
Хуліганство – це правопорушення чи пустощі.

3 гр.

Довести свою думку
Порушення правил дорожнього руху  - це правопорушення чи пустощі?
4 гр.

Довести свою думку
Вживання наркотиків – це злочин чи пустощі.






Тема: Про культуру зблизька

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Описати культуру поведінки на перерві.

2 гр.

Описати культуру поведінки в шкільній їдальні.

3 гр.

Описати культуру поведінки по дорозі додому.

4 гр.

Описати культуру поведінки в шкільній бібліотеці.

Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Пояснити прислів’я:
«Не сунь свого носа в чужий город»

2 гр.

Пояснити прислів’я:
«Вдома як схочеш, а між людьми як скажуть»

3 гр.

Пояснити прислів’я:
«Вмієш казати, вмій і мовчати»

4 гр.

Пояснити прислів’я:
«Інших не суди, на себе погляди»







Тема: Правила гостинності

Закріплення вивченого матеріалу
1 гр.

Закінчити думку
Щоб бути бажаним гостем, не можна….

2 гр.

Закінчити думку
Щоб бути бажаним гостем, потрібно….

3 гр.

Закінчити думку
Як правильно запрошувати і зустрічати гостей?

4 гр.

Закінчити думку
Як правильно пригощати і проводжати гостей?

Повторення вивченого матеріалу
1 гр.

Пояснити прислів’я:
«Дарованому коневі в зуби не дивляться»

2 гр.

Пояснити прислів’я:
«Чим багаті, тим і раді»

3 гр.

Пояснити прислів’я:
«Що хата має, тим і пригощає»

4 гр.

Пояснити прислів’я:
«Дерево міцне корінням, люди друзями»




Висновок
Впровадження групової роботи як різновиду інтерактивних технологій на уроках в початкових класах має велике значення. Це дає можливість для кожної дитини створити ситуацію успіху. Постійно виділяю кожне, хоч і найменше досягнення дитини, особливо підкреслюючи, що це результат її праці.
Учень впевнюється в тому, що завдяки праці і співпраці можна досягнути успіху – для учнів початкових класів він виявляється у вигляді похвали вчителя, оцінки, а то і призу. А коли дитина почувається окриленою успіхом, вона прагне ще краще здійснювати свою діяльність, в даному випадку – пізнавальну. Таким чином, ми не просто дамо учневі знання про щось, а й розвинемо в нього потребу працювати і співпрацювати з іншими людьми.
Тому, використовуючи нові технології, працюю над розвитком інтелектуально-творчих здібностей дітей, які сприяють їхньому самовияву, а отже, особистісному становленню.
І результати моєї діяльності стверджують мене у думці, підтримують мою переконаність у тому, що стратегію обрано правильно.





















Додаток №1
Технологія “синтез думок”.
Суть технології – у спільному пошуку групами узгодженого рішення. Після виконання завдання учні не роблять записів на дошці, а передають свій варіант іншим групам. Ті доповнюють його своїми думками , підкреслюють те, із чим не погоджуються. Опрацьовані аркуші передають експертам, котрі зіставляють написане з власним варіантом, роблять загальний звіт, який обговорює клас.

Додаток №2
Тема. Океани Землі. (фрагмент уроку)
Мета. Дати учням  поняття "океани", ознайомити із їх розміщенням на карті півкуль і глобусі; продовжити навчати читати карту і працювати з нею; висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; розвивати пам'ять і спостережливість, виховувати бережливе ставлення до природних багатств.
Обладнання. Глобус, карта півкуль, контурні карти, малюнки тварин підводних глибин, таблички  для "фахівців", "кореспондентів",класний  флюгер, картки для тестів, схема гри , календар погоди.
1.                 Звіт «Синоптика»
                Сьогодні 9 грудня 2011 року. Тривалість дня 8 годин. Тривалість ночі 16 годин. День хмарний. Опадів немає. Вітер північний( показує на класному флюгері). Температура повітря -  5 градусів тепла. Вчора випав перший сніг.
2.                 Фронтальне опитування

                Яким стало небо? Чи змінився його колір?
                Який дме вітер?
                Чи випадали опади протягом тижня?
                Які зміни відбулися в житті рослин? Чому?
                Що змінилося у поведінці птахів? Тварин?
                Яку корисну справу ви зробили для природи минулого тижня?
                Якщо не зробили, то постарайтесь зробити цього тижня.
3.                 Практична робота
                Відкрийте календарі погоди і зробіть відповідні записи.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Тестування
1.                 Що таке материк?
а) простір землі, який можна охопити оком;
б) велика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою;
в) ділянка суші, оточена з трьох сторін водою.
      2.  Скільки материків є на Землі?
             а) 4;
             б) 6;
             в) 8.
     3. Який материк найбільший?
             а)  Африка;
             б)  Євразія;
             в) Північна Америка.
     4. Який материк складається з двох частин?
            а) Африка;
           б) Євразія;
           в) Південна Америка.
     5.  На якому материку ми живемо?
           а)  Австралія;
           б) Африка;
          в) Євразія.
     6. Де знаходиться материк Євразія?
           а) на екваторі;
           б) в північній півкулі;
           в) в південній півкулі.
         2. Природничий диктант
     - Як називається планета, на якій ми живемо? (Земля)
    - Як називається шлях, по якому планета рухається навколо Сонця? (орбіта)
     - Як називається уявна лінія, навколо якої обертається Земля? (земна вісь)
     - Як називається частина земної поверхні, яку людина бачить навколо себе? (горизонт)
     - Як називається точне креслення вигляду предметів зверху? (план)
    - Як називається зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі? (карта)
    - Як називається велика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою? (материк)

3.Фронтальне опитування. Практична робота з глобусом і картами.
-                     Що таке материк? Скільки материків є на Землі?
-                     Чим відрізняються острів і півострів?
Біля дошки один учень працює з глобусом, другий — з фізичною картою півкуль. Усі інші — теж з картами півкуль (форзац 2, підручник).
-         Покажіть, де зображена Північна і Південна Америка, Євразія, Австралія, Антарктида.
-         З яких частин складається материк Євразія? Покажіть їх.
-         Покажіть умовну межу між Європою та Азією.
4.     Дидактична гра "Сонечко".
-                     Запишіть назви материків, і тоді засяє Сонце — центр сонячної системи.
У міру того, як заповнюються "промінчики ", учні розповідають про уявні подорожі по даному материку (підготовлені вдома).
5.     Групова робота
1 група. Записати назви тварин, які живуть в Євразії.
2 група. Записати назви тварин, які живуть в Африці.
3 група. Записати назви тварин, які живуть в Австралії.
4 група. Записати назви тварин, які живуть в Північній Америці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
-                     Який колір переважає на карті півкуль? Що ним позначають?
-                     Пригадайте, у яких трьох станах перебуває вода на Землі.
-                     За яких умов вода переходить з одного стану в інший?
-                     Як відбувається кругообіг води в природі?





Список літератури
1.     Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи «Початкова школа», К. 2006.
2.     Інтерактивні технології. Л. Годкевич, «Завуч», №6, 2004.
3.     Прийоми інтерактивного навчання. І. Целиковська, «Завуч», №3, 2004
4.     Форми та методи інтерактивного навчання,
С. Іванішана, «Початкова школа», №3, 2006.
5.     Інтерактивні технології – технології співпраці.
О. Комар, «Початкова школа», №9, 2004.
6.     Сучасний урок в інтерактивних технологіях навчання, Миколайчук М.В. Рівне, 2007.


Немає коментарів:

Дописати коментар