Робота з обдарованими дітьми
Урок математики – 1 клас
Додаткове заняття з математики
Тема: Додавання та
віднімання чисел в межах 10. Розв’язування задач.
Мета: закріпити знання
таблиць додавання і віднімання чисел в межах 10, формувати
обчислювальні навички учнів, вдосконалювати вміння учнів розв’язувати логічні
завдання, розвивати математичну мову, логічне і творче мислення,
прививати любов
до математики.
Обладнання: слайдова
презентація уроку, малюнки казкових героїв, плакат «Математика –
гімнастика розуму» (А.В.Суворов)
Форма проведення: урок-зустріч з
казковими героями
Хід уроку
І. Організаційний
момент (слайд № 1 – девіз)
Девіз
Все уважно розглядай,
Точну відповідь шукай,
Розум, слух, гостре око, терпіння
розвивай,
Намагайся, щоб про тебе сказали
«Молодець!»
-
Сьогодні
ми з вами вирушимо сторінками улюблених відомих казок на зустріч з
казковими
героями. Кожна казочка приготувала вам завдання.
Казок чимало є на світі –
і веселих і сумних.
Хіба зможемо прожити
ми без них?
Казка стукає у двері –
привітаємо її.
Казко, казко, ти з’явилась!
Казко, казко, розкажись!
ІІ. Повторення
вивченого матеріалу.
До класу заходить королева Казка.
Королева.
До яких чарівних діток завітала я
сьогодні! Я дуже рада знайомству з вами. У моїй казковій країні живе дуже
багато різних мешканців. І всі вони живуть дружно і щасливо, бо знають
математику. Я дуже хочу познайомити вас із ними. Вони всі хочуть з вами
подружитися.
Слайд № 2 –
казкові герої.
А щоб дружити з ними, треба виконати їхні
завдання.
1.
Весела лічба –
Слайд № 3
-
Ось
Червона Шапочка шукає стежку до бабусі. Щоб вона її швидше знайшла, треба розв’язати
задачі-вірші.
У Надійки три копійки,
А Світланка має п’ять.
Допоможемо дівчаткам
Гроші всі порахувать.
Під дубочком 5 грибочків,
Під сосною їх – чотири.
Скільки разом? Полічили?
Три овечки коло гречки,
На лужку ще три овечки.
Полічи овечок цих.
Скільки разом їх усіх.
-
Молодці!
Задачі розв’язали,
Червону Шапочку врятували.
2.
Усний рахунок
Королева.
-
Дивіться,
дивіться, як швидко стежинкою котиться Колобок. Він втікає від Лисички, яка
хоче його з’їсти Допоможемо Колобку врятуватися. Для цього розв’яжемо ці
вправи.
Гра «Мовчанка» - Слайд
№ 4
7 4
Гра
«Ланцюжок» - Слайд № 5
3
|
+2
|
+4
|
-3
|
-2
|
-5
|
+3
|
Гра «Сходинки» -
Слайд № 6
10 – 9
-
Колобок
врятований, побіг додому. А ми трішечки стомилися, тому Пан Коцький пропонує
нам відпочити.
Фізкультхвилинка
Сірий котик міцно спав,
Навіть пісню не співав.
Та нарешті він проснувся
І довкола озирнувся.
Став смачненько потягатись
Та чистенько умиватись.
Порозчісував він вуха
Довгі-довгі, русі-русі.
Зуби й кігті нагострив
Й до комірчини побрів.
Буде мишку полювати
І добро оберігати.
Й ми, як котик, відпочили,
Щоб зміцніли наші сили.
ІІІ. Обчислення
значень виразів – Слайд № 7
Королева.
До нас в гості завітав Буратіно (слайд №
7). Ви ж знаєте хто це? Так, це казковий герой, якого тато Карло направив до
школи вивчати математику. Давайте разом з ним обчислимо ці приклади. (письмово,
з коментуванням)
5+4-3= 6+4-2=
6-4+8= 4-4+9=
4+3+3= 8-2+1=
Слайд № 8
-
А
ось Незнайко заплутався серед числових виразів (слайд № 8). Наробив помилок і
ніяк не може знайти їх. Виправимо Незнайкові помилки.
3+2+2=8 6-2+4=9
5-3+4=7 7-4+5=10
IV. Розвязування задач – Слайд № 9
-
По
річці в човнику пливе Івасик Телесик.(слайд № 9). Він ловить рибку тату й мамі.
В цій тишині полюбляє задачі розвязувати.
А які саме? Хочете знати?
1.
По річці плавало 2 качки і 6 каченят. На скільки
більше було каченят, ніж качок?
2.
Вчора я зловив 4 карасики, а сьогодні – 3. Скільки
всього рибок я зловив?
3.
На березі росте 5 берізок, 2 осички і 2 верби. Скільки
всіх дерев росте на березі річки?
(Учні записують розвязки задач у зошити)
V. Гімнастика для очей
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись
(Рухи очима протягом 2 хв.)
VI. Задачі з логічним навантаженням – Слайд № 10
- Півник та мишенята
Круть та Вертьприготували для вас цікаві логічні завдання і проведуть
вікторину.
1. 2 коні пробігли в
одній упряжці 10 км. Скільки кілометрів пробіг один кінь?
2. У сімї 7 братиків,
і у кожного по одній сестрі. Скільки дітей у сімї?
3. Маса гуски, що
стоїть на одній нозі, 2 кг. Якою буде маса гуски, якщо вона стане на 2 ноги?
4. Що легше: кілограм
вати або кілограм заліза?
5. Одне яйце варять 4
хв. Скільки хвилин треба варити 6 яєць?
(Визначаємо
переможця)
VII. Слайд № 11
-
Мальвіна
просить пригадати прислівя, де зустрічаються числа. Діти відповідають:
1.
Один
за всіх, всі за одного.
2.
За
двома зайцями поженешся, жодного не зловиш.
3.
Не
май 100 рублів, а май 100 друзів.
4.
Семеро
одного не чекають.
5.
Одна
книга 1000 людей вчить.
Вчитель
додає:
1.
Брехуну
вірять не більше 1 разу.
2.
У
ледаря всі 10 пальців байдикують.
3.
Розум
добре, а два – краще.
4.
Одного
хороброго і 1000 боягузів не замінять.
5.
Сміливий
вмирає 1 раз, а боягуз - 1000 разів.
VIII. Фізкультхвилинка.
-
Буратіно
пропонує трошки розімятись
Буратіно потягнувся,
Раз прогнувся, два прогнувся.
Руки в сторони розвів –
Мабуть, ключика згубив.
А щоб ключик той дістати,
Треба нам навшпиньки стати.
Всі за парти посідали
Знову вчитися почали.
IX. Цікава математика – Слайд № 12
1.
Лисичка-сестричка
принесла нам цікаві задачі-ребуси «100» (слайд № 12). Відгадаймо їх.
Е 100 нія (Естонія)
Пі 100 лет (пістолет)
Ли 100 к
(листок)
Лисичка
пішла від нас дуже задоволена.
2.
Вовчик-братик
хоче погратися з нами в гру «Боротьба за цифру» (слайд № 13)
Складаю дві однакові таблиці.
Виходять 2 учні.
14
|
5
|
11
|
3
|
2
|
17
|
7
|
9
|
8
|
12
|
18
|
16
|
15
|
19
|
1
|
20
|
4
|
10
|
6
|
13
|
14
|
5
|
11
|
3
|
2
|
17
|
7
|
9
|
8
|
12
|
18
|
16
|
15
|
19
|
1
|
20
|
4
|
10
|
6
|
13
|
За
командою ведучого вони починають голосно рахувати від 1 до 20. Кожний з
учасників змагання називає голосно число лише тоді, коли знайде його в таблиці
і покаже указкою. Виграє той, хто раніше назве останнє число.
3.
Кіт
в чоботях пропонує нам таку задачу. Як в кімнаті розставити 5 стільців, щоб
біля кожної з чотирьох стін стояло по 2 стільці.
X. Підсумок уроку
Королева.
-Увага!
Увага! Починаємо репортаж з уроку математики в 1-Б класі. Сьогодні
першокласники закріпили свої знання з додавання і віднімання в межах 10.
Сумлінно
працювали всі учні.
Бажаємо
школярам успіхів на шляху до знань і чекаємо нових повідомлень. Всі казкові
герої лишились задоволені вашими знаннями з математики і будуть з вами дружити.
Дякуємо
за увагу!
Ось
і уроку кінець,
Хто
працював, той молодець!
Б)
Вибирайте
ті квіти, в яких відповідь 15.
Робота з обдарованими учнями
Додаткове заняття з математики
Тема: Додавання і
віднімання в межах сотні. Розв’язування задач.
Мета: закріпити вміння
учнів розв’язувати приклади на додавання і віднімання в межах 100,
удосконалювати вміння розв’язувати задачі, розвивати логічне мислення, пам'ять,
уважність, виховувати старанність, працелюбність.
Тип уроку: нестандартний
урок-змагання
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ. Повідомлення
теми уроку
-
Сьогодні
ми проведемо незвичний урок математики. Урок-змагання із звірятами
лісової
школи. У вас урок буду вести я, а хто ж веде урок у звірят? Для цього
відгадайте загадку.
Що воно за дивна птиця?
Світла денного боїться.
Дзьоб крючком, великі очі
І не спиться їй щоночі.
-Ху-ху-ху! – кричить-співа.
Відгадали? Ні? … (Сова)
-
Так,
це мудра Сова. Сьогодні ми з нею порівняємо, хто знає математику краще: ви,
учні 1 класу, чи звірята лісової школи.
Звернення Сови до
учнів.
Вітає мудра вас Сова.
Навчаю учнів також я;
Не хлопчаків і не дівчат, -
Пташок, комах, також звірят.
Усі вони старанні, здібні,
Завжди уважні і активні.
Лічили вчора в лісі ми,
Сьогодні порахуйте й ви.
Завдання вам передаю.
Бажаю успіху. Угу!
ІІІ. Розвиток
знань і навичок учнів
1.
Розминка
-
Скільки
хвостиків у трьох зайчат?
-
Скільки
лапок у двох вовчиків?
-
Скільки
вушок у чотирьох білочок?
-
Скільки
місяців триває зима?
-
Назвіть
другий день тижня.
-
Назвіть
парні числа від 1 до 20.
-
Назвіть
непарні числа від 1 до 20.
-
Чи
може іти дощ 2 дні підряд?
-
Молодці!
Перше завдання виконали правильно і учні, і звірятка. Переходимо до другого
завдання.
2.
Усна лічба
А) На горбочку біля
озера росте 5 берізок, 4 дубочки і 3 осички. Скільки всього дерев росте на
горбочку?
13
|
12
|
4
|
3
|
5
|
2
|
19
|
3
|
14
|
4
|
15
|
-
Які геометричні фігури ви бачите?
-
Знайдіть суму чисел в кружечках (20)
-
Знайдіть суму чисел в трикутниках. (20)
-
Знайдіть суму чисел в чотирикутниках (20)
-
Порівняйте знайдені суми.
-
Знайдіть суму відповідей.
-
Порівняйте числа в п’ятикутниках.
-
Завдання ви всі виконали вірно. Так що
вперед до виконання нових завдань.
В)
Математичний диктант
Шість
збільшити на 10
Дев’ятнадцять
зменшити на 5
До
13 додати 7
Від
20 відняти 6
На
скільки 19 більше від 7?
На
скільки 6 менше від 20?
Перевірка:
16, 14, 20, 14, 12, 14
-
Відповіді вийшли однакові, що у дітей і у звірят.
-
Отже, заслужили відпочинок.
Фізкультхвилинка
Пташка високо
літає,
Зайчик високо
стрибає,
Тихо лис десь
пробіжить,
Їжачок в траві
сидить.
Десь в барлозі
спить ведмідь,
Всіх звіряток цих
любіть.
IV. Розв’язування
прикладів
1.
«Хто
швидше нагодує зайчика?»
Слід нагодувати
зайчика морквою. На морквинах приклади. Знайди приклади з відповіддю 20 і
віддай їх зайчику.
15+5
|
16+2
|
13+7
|
20-0
|
15+4
|
10+10
|
30-10
|
7+3
|
Діти вираховують і записують в зошити
тільки ті приклади, відповідь яких 20.
Перевірка. Ой, допустили помилку. 2 учні і
3 звірят. Поки що перемагають учні.
2. «Допоможіть
білочці назбирати грибочків».
Їстівні тільки ті гриби, відповідь
яких парне число.
8+4
|
7+6
|
20-6
|
8+9
|
9+5
|
16+2
|
18-3
|
10+8
|
Перевірка. Так, у білочки
повен кошик грибочків. Всі молодці.
3. «Нарвіть
букет квітів»
10+5
|
20-5
|
7+8
|
16-4
|
19-4
|
11+3
|
14+1
|
Подаруймо ці квіти Софійці. Адже в
неї сьогодні день народження.
-
Над лісом пропливають хмаринки. Якщо ми
розв’яжемо приклади на них, то дощику не буде. Хочемо дощику чи сонечка?
4. «Розв’яжіть
приклади в хмаринках»
60-30
|
20-10
|
40-20
|
15-5
|
70-40
|
50-20
|
30-10
|
-
Всі приклади розвязані. Над лісом світить
сонечко. Урок продовжується. Позмагаємось?
5. Конкурс
«Хто швидше?»
12-4+2= 13-4+1=
8+10-6= 7+10-5=
10+5-4= 10+6-5=
Взаємоперевірка.
Визначення переможців.
Пальчикова
гімнастика
«Зайчики-моргайчики»
Кожним
пальцем по черзі давати щигля.
Зайчики-моргайчики,
мої
любі пальчики.
Щиглика
злякалися
І
порозбігалися.
V. Розв’язування
задач.
1. За одну добу сова зїдає 20 гризунів-шкідників
зерна. Скільки гризунів знищить сова за 2
доби? 3 доби? 4 доби?
Записи в зошитах: 20+20=40 (гр.)
20+20+20=60
(гр.)
20+20+20+20=80
(гр.)
3.
Шпак
живе 10 років. Це на 20 років менше, ніж живе полярна качка. Скільки років живе
полярна качка?
4.
Крокодил
Гена ніс валізу масою 20 кг і Чебурашку, маса якого на 5 кг більша від маси
валізи. Скільки важить Чебурашка? Скільки всього кілограмів ніс Гена?
Учні
задачі розв’язали правильно, а звірята зробили 2 помилки. Отже, перемагають
учні.
VI. Задачі з логічним навантаженням.
1.
Три
білочки збирали грибочки. Перша зібрала більше за другу, але менше за третю.
Хто з білочок назбирав грибочків найбільше, а хто найменше?
2.
Вовк,
лисиця та ведмідь змагалися з бігу. Хто яке місце посів, коли відомо, що вовк
прибіг раніше лисиці, а лисиця передостанньою?
-
Ой,
що трапилося! Звірята знову одної задачі не розв’язали! А учні молодці! Всі
задачі з правильним розв’язком.
VII. Підсумок уроку
-
Чи
сподобався вам цей урок?
-
Що
вам найбільше запам’яталося?
-
Привітаймо
учнів 1 класу з перемогою, а звірятам побажаймо успіхів у навчанні.
Немає коментарів:
Дописати коментар